TOM I - (znajduje się w zakładce dokumenty)

Relacja z uroczystości zamykającej I Synod Diecezji Legnickiej Podpisaniem dokumentów synodalnych przez biskupa legnickiego Stefana Cichego i uroczystą Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem Abp Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz zaproszonych biskupów z sąsiednich diecezji, a także z Czech i Niemiec, gości i członków synodu zakończył się trwający 4,5 roku I Synod Diecezji Legnickiej. Hasłem synodu było wezwanie "Przypatrzmy się powołaniu naszemu".

W sobotę 24 marca 2012 r. w kościele O. Franciszkanów w Legnicy o godz. 10,45 rozpoczęła się jedenasta a zarazem ostatnia Sesja Plenarna I Synodu Diecezji legnickiej, w trakcie której biskup legnicki Stefan Cichy podpisał w obecności abp Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce dokumenty końcowe wypracowane przez komisje synodalne. Pierwszy tom tych dokumentów zatytułowany: "Program odnowy religijno-moralnej" zawiera m.in. 38 dokumentów szczegółowych: statuty, instrukcje, regulaminy, wskazania i zasady. Natomiast drugi tom, który zostanie wydany w najbliższych tygodniach po zakończeniu Synodu będzie miał charakter historyczno-sprawozdawczy. Zostaną w nim bowiem zawarte dekrety i materiały sprawozdawcze komisji synodalnych oraz pamiątkowe fotografie.
     Jako pierwszy podczas sesji głos zabrał biskup legnicki Stefan Cichy. W swoim przemówieniu po powitaniu przybyłych gości wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg i realizację Synodu. Podziękował również za modlitwy i za ofiarowane przez osoby chore cierpienia w intencjach Synodu. Następnie sekretarz generalny Synodu ks. Bogusław Drożdż przedstawił sprawozdanie z przebiegu prac synodalnych oraz podsumował prace komisji synodalnych. Potem sekretarz pomocniczy Synodu, ks. Mariusz Majewski, odczytał dekret zamykający I Synod Diecezji Legnickiej oraz dekret zatwierdzający i ogłaszający jego uchwały. Po podpisaniu dokumentów synodalnych, które w życie diecezji legnickiej wejdą z dniem 30 kwietnia br. biskup legnicki wręczył wyróżnienia 40 Zespołom Synodalnym z terenu naszej diecezji, które w szczególny sposób zaangażowały się w jego prace.
     Kolejnym punktem sobotniego dnia była uroczysta procesja z kościoła św. Jana Chrzciciela w kierunku katedry. Natomiast w samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana w XX rocznicę powstania diecezji, której przewodniczył abp Celestino Migliore. W homilii, do zgromadzonych księży i wiernych w wypełnionej po brzegi katedrze, nuncjusz apostolski powiedział m.in.: "Widać wdzięczność, jaką okazujecie Bogu za dwadzieścia lat waszej diecezji, a dowodem tego jest zakończony dzisiaj Synod". "Jeśli dodamy do tego utworzenie struktur diecezjalnych, cierpliwą pracę nad wiarą - kontynuował abp Nuncjusz - pomoc chorym i wyrównywanie słabszych warstw społecznych podejmowane przez Caritas diecezjalną, chrześcijańskie świadectwo dawane w rodzinach i miejscach pracy - to wszystko skłania nas do zaśpiewania wraz z Maryją Magnificat za lata istnienia diecezji". Dodał także, że to wszystko, co udało się osiągnąć jest darem od Boga, który pomimo naszych słabości, ograniczeń i grzechów każdego z nas, nieustannie nas kocha. "To nie powód do samozadowolenia czy triumfalizmu, ale do zaufania Bogu" - zauważył Nuncjusz. Odnosząc się do zakończonego przed Mszą św. I Synodu zachęcił, aby odważnie podejmować wyzwanie nowej ewangelizacji, jakie stoi przed księżmi i wiernymi. "Ewangelia jest wielkim skarbem, który świat ma odczytać na nowo, musimy otworzyć się na Słowo, aby dokonała się w nas i przez nas przemiana na lepsze. Trzeba nam się modlić, pukać do Jego miłosierdzia, aby Pan nas wysłuchał", powiedział abp Milgiore na zakończenie homilii.
     Wraz z Nuncjuszem Mszę św. koncelebrowali: bp legnicki Stefan Cichy wraz z bp. pomocniczym Markiem Mendykiem oraz pierwszym bp. legnickim Tadeuszem Rybakiem, abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany Metropolita z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp. pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupami seniorami: Adamem Dyczkowskim i Pawłem Sochą, bp greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z Wrocławia, zaproszeni biskupi z Niemiec i Czech oraz duchowieństwo diecezji legnickiej. Na zakończenie Nuncjusz Apostolski udzielił błogosławieństwa na czas realizowania synodalnych postanowień.

Tekst i foto: Monika Łukaszów
▪ Lista wyróżnionych Zespołów Synodalnych
ZESPÓŁ SYNODALNY parafii pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie
ZESPÓŁ SYNODALNY parafii pw. Chrystusa Króla w Dłużycach